niedziela, 26 marca 2017

Nowy dział!

Cześć i czołem… to już koniec tego działu, musimy wam powiedzieć, że przebrnęliście przez niego bardzo dzielnie... Nawet my czasami już miałyśmy dość, ale nie ma poddawania się… Nie przygotowałyśmy na dziś nic nowego, macie swój dzień wolny, ale wykorzystując moment chciałybyśmy już wspomnieć o następnym dziale, który nosi tytuł "KOMÓRKA – podstawowa jednostka życia,,." Powiem wam, że będzie zabawnie, ale bez szczegółów."

Znalezione obrazy dla zapytania komórka
W tym dziale wyróżniamy poszczególne tematy;
1 . Przestrzenna organizacja komórki
2 . Budowa, właściwości i funkcje błon biologicznych.
3 . Jądro komórkowe
4 . Składniki cytoplazmy
5 . Składniki cytoplazmy otoczone dwiema błonami
6 . Pozostałe składniki komórki. Połączenia między komórkami
7. Podziały komórkowe
Uff... to wszystko, ale bez obaw 7 to moja ulubiona liczba, więc nie będę się nad wami znęcać, a postaram się zamiast suchego tekstu oprzeć wam te tematy na ilustracjach, tabelkach i innych pomocach naukowych. Może zaszczycę was od czasu do czasu żarcikiem, żeby nie było drętwo ( hahahah, dobra chyba sobie jednak daruje biolchemowskie suchary, których i tak nikt nie ogarnia).

Jeśli macie jakieś pomysły zanim zaczniemy nowy dział to zachęcamy to zamieszczenia komentarza, a na pewno uwzględnimy to i zanim zaczniemy dział to zrobimy nie związaną z tematem wstawkę. Pozdrawiamy serdecznie Natalia i Marta. J

DNA

Witamy ponownie, tak jak wspomniałam w poprzednim poście dziś zajmiemy się czymś przyjemny, ale za nim zaczniemy może jakieś zabawne wprowadzenie?




Dobra, dobra koniec tych sucharów, bo za chwile uschniemy zanim nawet zaczniemy naukę…

Kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) to cząsteczka służąca do przekazywania i przechowywania informacji genetycznej. Zbudowana jest z czterech rodzajów nukleotydów, które składają się z: jednej z czterech zasad azotowych (adenina /A/, tymina /T/, cytozyna /C/ lub guanina /G/), pięciowęglowego cukru (deoksyryboza) i reszty fosforanowej. Nukleotydy tworzą dwie nici, które w cząsteczce DNA są spiralnie owinięte względem siebie. Struktura ta, nazwana helisą, utrzymuje się dzięki wiązaniom wodorowym utworzonym pomiędzy zasadami azotowymi ułożonych na przeciwko siebie nukleotydów.
Kwas rybonukleinowy (RNA) - przekazuje informacje z DNA do białka. Zbudowany jest z czterech rodzajów nukleotydów, które składają się z: jednej z czterech zasad azotowych (adenina /A/, uracyl /U/, cytozyna /C/ lub guanina /G/), pięciowęglowego cukru (ryboza) i reszty fosforanowej. Jest jednoniciowy. Wśród rodzajów RNA wymienić można:

mRNA - informacyjny RNA - przekazuje bezpośrednio informację z DNA na białko,

tRNA - transportujący RNA - dopasowuje aminokwasy do sekwencji nukleotydów,

rRNA - rybosomowy RNA - razem z grupą białek tworzy rybosomy.

Tu macie fajny schemacik, który niewątpliwie ułatwi wam przyswojenie suchych faktów i teorii.

 Na dziś to tyle, bo przecież miało być przyjemnie...Życzę miłego dzionka i powodzenie w nauce... 

Białka – główny budulec organizmu

Białka to dość obszerny temat, ale postaram się wam bardziej wypunktować najważniejsze rzeczy, żebyście mieli jakiekolwiek pojęcie o co ,, kaman”.
Białka to niezwykle ważna grupa związków chemicznych. Stanowią około 50% suchej masy komórek, budują struktury występujące w komórkach i biorą udział w regulowaniu wszystkich procesów życiowych , więc bez nich ani rusz.
Ze względu na pełnione funkcję biologiczne wyróżnia się następujące grupy białek:
* białka strukturalne
* białka enzymatyczne
* białka odpowiedzialne za przekazywanie informacji
* białka magazynujące substancje
* białka odpowiedzialne za ruch komórki
* białka transportujące do wnętrza i na zewnątrz komórki
* białka transportujące substancje w obrębie organizmu
* białka odpornościowe
* białka zapasowe


białka globularne – rozpuszczalne w wodzie, o cząsteczkach kulistych (np. albuminy, globuliny, histony);
białka fibrylarne – nierozpuszczalne w wodzie, o cząsteczkach w kształcie włókien (np. keratyna, kolagen).

Rodzaje białek złożonych:


Ostatnim zagadnieniem na dziś jest struktura białek, dość ciężka sprawa, ale następny temat, którym będzie DNA, jest bardzo przyjemny, więc bez obaw. Dziś trochę się wysilicie, a przy następnym poście choćby impuls nie znalazł mózgu, to z tym nie będzie miał problemu. 
Tak, więc zaczynajmy, ale żeby wam się miło czytało to dodam wam fajną tabelkę, w której macie zawarte to co potrzebne: 


Mamy nadzieje, że to nie przerosło waszych możliwości, bo to dopiero początek, ale co  ja tam wiem, na pewno macie bardziej tęgie mózgi niż my i poradzicie sobie z tym bez problemu. Dziękujemy i zapraszamy do wypatrywania kolejnych postów.

Lipidy

Następne w naszym dziale są lipidy, czyli tak bardzo nie chciane przez kobiety tłuszczyki ;’).  Są one jednak dość ważne w naszych organizmach więc nie ma przebacz.
Lipidy (tłuszczowce) stanowią grupę związków organicznych o bardzo zróżnicowanej budowie. Ich cząsteczki są niepolarne, dlatego nie rozpuszczają się w wodzie będącej rozpuszczalnikiem polarnym. Gęstość tłuszczy jest mniejsza niż gęstość wody, więc dzięki temu utrzymują się na jej powierzchni.
Zacznijmy naszą wiedzę w pigułce od podziału lipidów ze względu na budowę cząsteczki:

Powinniście też kojarzyć charakter fosfolipidów, czyli jednych z lipidów złożonych, ponieważ on powoduje, że w roztworach wodnych tworzą one spontanicznie błonę zbudowaną z dwóch warstw lipidowych.  Ogólnie prościej mówiąc jest podział na głowę i ogon, ogon jest hydrofobowy ( bo ma fobie na punkcie wody) a główka jest hydrofilowa, czyli zupełnie odwrotnie. 



























Bez wysiłku spaliliśmy całą wiedzę w pigułce o tłuszczach, więc możecie być z siebie dumni, w następnym poście powiemy trochę o białkach, więc zapraszam wszystkich amatorów siłowni, bo może warto wiedzieć co się  z czym je.  Dziękujemy i do następnego :D

Budowa i znaczenie węglowodanów

Nasza pierwsza lekcja nie była zbyt ciekawa, ale spokojnie to nie koniec. Dziś mamy dla Was coś słodkiego. Pewnie się już domyśliliście o czym mowa, a jeśli nie to wam powiem, dziś mówimy  o (tamtaradammm) cukrach.
Zacznijmy od klasyfikacji sacharydów.



A teraz trochę wyszczególnimy niektóre z powyższych: 
Tak więc jednym z monosacharydów, czyli cukrów prostych jest FRUKTOZA. Jest ona składnikiem miodu i soków owocowych( stąd nazwa; cukier owocowy) i najsłodszym z naturalnie występujących cukrów. To obok glukozy najważniejsza heksoza organizmów żywych. Stanowi składnik oligosacharydów( np. sacharozy) i polisacharydów.
Natomiast jedną z disacharydów jest natomiast maltoza( glukoza i glukoza) powstaje jako produkt trawienia skrobi i glikogenu, występuje w nektarze i pyłku niektórych gatunków roślin. Wabi zwierzęta zapylające kwiaty, pełni funkcję odżywczą.
Jeśli chodzi o polisacharydy, czyli przysłowiowe wielocukry, to do nich należy np. skrobia, która występuje m.in. w bulwach ziemniaków i nasionach zbóż. Jest głównych materiałem zapasowym u roślin.
Przykładowe produkty występowania tych cukrów:

Podobny obraz     Znalezione obrazy dla zapytania maltoza   Znalezione obrazy dla zapytania skrobia


Na koniec dzisiejszego tematu, chciałybyśmy wam tylko przypomnieć, że jeśli macie jakieś uwagi to naszych wpisów to zachęcamy do korygowania nas w komentarzach. Jeśli chodzi o szczegółowość naszych wpisów, to od razu mówimy, że ta wiedza jest przedstawiana w pigułce, więc nadaje się jedynie do powtórzenia lub rozeznania w temacie. Dziękuje za wysłuchanie, do następnego razu :D 

poniedziałek, 13 marca 2017

Składniki nieorganiczne organizmów

Witamy serdecznie naszych cudownych czytelników!
Na początku naszej biologicznej podróży chciałybyśmy zachęcić was do pisania matury rozszerzonej z biologii. To taki "cudowny" przedmiot. Już od pierwszych lekcji wasze życie straci sens...ale spokojnie pomożemy wam, bezpiecznie, bezstresowo i z uśmiechem na twarzy przejść pierwszy etap przygotowawczy. Pomijając metodykę badań, gdyż to bez problemu jesteście w stanie ogarnąć, zaczniemy od składników nieorganicznych organizmów.

A więc... Związki chemiczne zwyczajowo dzielimy na:
*związki nieorganiczne
*związki organiczne
Jedźmy dalej po najniższej linii oporu, żeby się nie przemęczać!
Nauka jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować :)
Niemal w każdym organizmie występują 22 pierwiastki chemiczne. Ze względu na ich zawartość w suchej masie dzielimy na :
*makroelementy -
~ pierwiastki biogenne: C, H, O, N, S, P
~ pozostałe: Ca, Mg, K, Na, Cl
*mikroelementy-
~ Fe, Cu, Zn, Mn, Mo, B, Se, Cr, I , F

Wyróżniamy następujące rodzaje wiązań chemicznych:
* kowalencyjne (niepolarne)
* kowalencyjne spolaryzowane
* jonowe
* wodorowe
Oddziaływania międzycząsteczkowe:
* Siły van der Waalsa
* oddziaływania hydrofobowe