niedziela, 26 marca 2017

DNA

Witamy ponownie, tak jak wspomniałam w poprzednim poście dziś zajmiemy się czymś przyjemny, ale za nim zaczniemy może jakieś zabawne wprowadzenie?




Dobra, dobra koniec tych sucharów, bo za chwile uschniemy zanim nawet zaczniemy naukę…

Kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) to cząsteczka służąca do przekazywania i przechowywania informacji genetycznej. Zbudowana jest z czterech rodzajów nukleotydów, które składają się z: jednej z czterech zasad azotowych (adenina /A/, tymina /T/, cytozyna /C/ lub guanina /G/), pięciowęglowego cukru (deoksyryboza) i reszty fosforanowej. Nukleotydy tworzą dwie nici, które w cząsteczce DNA są spiralnie owinięte względem siebie. Struktura ta, nazwana helisą, utrzymuje się dzięki wiązaniom wodorowym utworzonym pomiędzy zasadami azotowymi ułożonych na przeciwko siebie nukleotydów.
Kwas rybonukleinowy (RNA) - przekazuje informacje z DNA do białka. Zbudowany jest z czterech rodzajów nukleotydów, które składają się z: jednej z czterech zasad azotowych (adenina /A/, uracyl /U/, cytozyna /C/ lub guanina /G/), pięciowęglowego cukru (ryboza) i reszty fosforanowej. Jest jednoniciowy. Wśród rodzajów RNA wymienić można:

mRNA - informacyjny RNA - przekazuje bezpośrednio informację z DNA na białko,

tRNA - transportujący RNA - dopasowuje aminokwasy do sekwencji nukleotydów,

rRNA - rybosomowy RNA - razem z grupą białek tworzy rybosomy.

Tu macie fajny schemacik, który niewątpliwie ułatwi wam przyswojenie suchych faktów i teorii.

 Na dziś to tyle, bo przecież miało być przyjemnie...Życzę miłego dzionka i powodzenie w nauce... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz