Biologiczne ciekawostki

                                                                                                            
Czeeść.. tak, tak to znowu my.. Tak jak mówiłam ostatnio zrobimy jeden czy dwa posty nie związanych stricte z działami w naszej książce "Biologia na czasie 1". Tak, więc dziś ciekawostki biologiczne, musze wam się przyznać, że o niektórych rzeczach to nawet bym Sb nie pomyślała, ale jak widac ktoś to zrobił za mnie. Zapraszam do czytania, jeśli macie jakieś swoje zadziwiające ciekawostki związane z biologią, ale również i z chemią i zachęcamy do podzielenia się z nami w komentarzach. Miłego czytania J

CIEKAWOSTKI BIOLOGICZNE 1
1.    Najstarszymi organizmami świata są sosny z gatunków Pinus aristata i Pinus longavea, które rosną w Górach Skalistych. Wiek niektórych osobników wynosi około 6000 lat.
2.    Pewne ptaki z południowo-wschodniej Azji – salangany budują gniazda, z których (gdy są puste) przyrządza się znany chiński specjał: zupę z gniazd.
3.    Pustułka – ptak drapieżny występujący w Polsce potrafi dostrzec zdobycz z wysokości 1,6 km. Dodatkowo ten ptak jest w stanie namierzyć dobre tereny łowieckie, bo widzi w nadfiolecie. Ślady smug moczu gryzoni odbijają nadfiolet, więc teren, na którym widać dużo smug musi obfitować w zdobycz.
4.    Rybitwa szara to ptak, który bije wszelkie rekordy jeśli chodzi o długość trasy migracji sezonowej. Co roku ptaki te odbywają lot ze swoich terenów lęgowych w Arktyce na Antarktydę i z powrotem. Trasa liczy ok. 50 000 km.
5.    Kret podczas patrolowania swych podziemnych tuneli napotyka bezkręgowce, które stanowią jego pożywienie. Gdy jest najedzony, tylko nadgryza zdobycz, żeby nie uciekła i zostawia ją sobie na później.
6.    W ciągu roku każdy człowiek traci przeciętnie 4 kg martwego naskórka i 30000 włosów.
7.    Samiec dzioborożca zamurowuje samicę w dziupli na czas wysiadywania jaj i karmienia piskląt. Jest to rodzaj ochrony przed drapieżnikami. Zostawia on tylko wąską szczelinę w „murze”, przez którą podaje samicy jedzenie.
8.    Około 5% ludzi ma 13 par żeber zamiast pospolitej liczby 12 par.
9.    Najszybciej rosnącym drzewem jest eukaliptus. W przeciągu 100 lat dorasta do 100 m. Drzewem o największym obwodzie jest baobab. Może on wynosić nawet 55 m.
10.Przeciętna liczba komórek mózgu człowieka wynosi 15 miliardów.
11.U człowieka w prawej półkuli mózgu mieszczą się takie funkcje jak wyobraźnia przestrzenna, postrzeganie całościowe, myślenie abstrakcyjne, zdolności do syntez i muzykalność, natomiast w lewej takie funkcje jak zdolność mowy (zazwyczaj), postrzeganie szczegółów, zdolność do analiz i praktyczność. Przewaga którejś z półkul zaznacza się silniej u mężczyzn niż u kobiet.
12.Australijskie mrówki miodowe mają zwyczaj poić niektóre robotnice zebranym nektarem do tego stopnia, że rozdęcie odwłoków nie pozwala im chodzić. Wtedy to zostają one zawieszone w ich podziemnych korytarzach i służą za spiżarki dla całej kolonii.
13.Największym ssakiem lądowym, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał Ziemię było zwierzę o nazwie Baluchiterium.. Było najbliżej spokrewnione z żyjącymi współcześnie nosorożcami. Ważyło około 30 ton, mierzyło ponad 5 m wysokości.
14.Mózg waży tylko 2% masy ciała, a otrzymuje aż 30% krwi.
15.. W ciele człowieka znajduje się 640 mięśni, z czego około 600 to mięśnie zależne od woli.
16.Renifer to jedyny przedstawiciel rodziny jeleniowatych, u którego poroże noszą zarówno samce jak i samice.
Baluchiterium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz